Kniha návštěv

Datum: 27.10.2008

Vložil: aruma

Titulek: Dobrý den

Díky za odpověď, nejprve Vám chci říci, že se na Vaše plyše opravdu těším. V žádném případě ode mě nečekejte , že až si pořídíte akitku tak začnu s kritikou vás, vašeho psa, vašich stránek. Jak jsme již psala, líbí se mi váš styl i vaše kritičnost, protože jakákoliv změna není v usedlosti, ale v otevírání třináctých komnat. Což právě nejvíce nelibě nesou Ti, jichž se to týká. Mám velkou radost nad každou novou akitkou a jejich webkami vytvořenými jejich páníčky, protože vnáší do tohoto marastu novou krev, názory , připomínky a hlavně nové myšlení. Přicházejí noví majitelé akitek kteří hledají, pátrají a snaží se najít pro sebe i svého mazlíčka větší smečku než tvoří zatím oni. A ta smečka je vlastně klub. A hlavní snahou by se právě mělo stát, aby tento klub tvořili lidé tolerantní a ochotní pomoci novému členu se do této velké akití smečky zařadit.
Bohužel to zatím zní jako utopie. Máte naprostou pravdu , co se týká pomluv , závisti a nepřejícnosti, tak zatím v tomto klubu vládnou. Je to vřed, který nejde vyříznout a člověk nejspíš musí počkat až vyhnije sám. . Je to o lidech a pokud se týká kritik v návštěvních knihách, kdo nechce, tak nechápe. A nebo opravdu nechápe. Proto zastávám názor, že je lepší zaměřit se na něco , co má smysl, než plýtvat energií a silami nad něčím, co se nedá změnit.
Přeji pěkný den

Odpovědět

—————

Datum: 27.10.2008

Vložil: Inu

Titulek: Re: Dobrý den

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Určitě jsem obsah svého příspěvku (tj, kdo mi začne kritizovat budoucí plyše) nemířila na Vás. Jsem ráda, že jste mi napsala Váš názor na akití situaci u nás.
Už proto, že ač nováček bez psa, vidím věci podobně: je potřeba změna. Nevím, jestli je celkové ovzduší způsobeno obecně českou mentalitou (mám zkušenost jen s ne-akití pejskařskou komunitou v UK a rozdíly mezi námi a jimi jsou markantní už jen když ty lidi potkáte při venčení...), ale je nejvyšší čas říct: stop.
Protože pokud současný *klub* znamená být součástí komunity, kde se nosí neupřímnost, zbabělost, kde někteří jedinci mají pocit, že sežrali Šalamouna a tedy vědí všechno nejlíp a zároveň to znamená brojit proti jiným akitářům, kteří jsou úspěšní a marastu se neúčastní, pak rovnou říkám, že v takovém klubu nechci být.
Akity jsou mimořádní psi a zaslouží si něco lepšího než být jen nástrojem ega svých majitelů. Je jim totiž opravdu srdečně jedno jestli jsou *Von* a nebo *Go* a vsadím se, že umět číst, vrtí tou svou chlupatou hlavou nechápavě od rána do večera.

Yume se, jak pevně doufám, stane takovým mostem mezi dvěma světy a Inugoya si klade za cíl toto podporovat: čili ukazovat světu nejen milého, vychovaného a snad i časem canisterapeutického psa, ale zároveň informovat i o problémech a trnité cestě k tomuto cíli neboť sžít se se psem a pochopit ho, to něco stojí. Výsledkem snad bude poučenější veřejnost, která snad konečně změní na akity názor, ale zároveň si bude vědoma toho, co tohle všechno obnáší.
Na ten druhý, chovatelský svět, se bude muset jít od lesa. Vzhledem k tomu, že odchovy prezentují svoji CHS, rozhodla jsem se nakonec účastnit i výstav. Jak často a kde všude, je zatím otázka.
Každopádně si myslím, že k té utopii je už dobře našlápnuto: díky činnosti Rudolfových, kteří organizují takové akití setkávání. Zatím je rozpačité a lidi se spíš druží po známých, ale já naivně doufám, že se to časem změní, že ze stávající akitářské komunity vykrystalizuje zdravé jádro, které bude čerpat ze zkušeností druhých a jehož zájem obecný bude povýšen nad zájem soukromý. Ale cesta je ještě dlouhá..
Prostřednictvím kritiky jsem se o změnu pokusila. Byla jsem překvapená, jaké reakce vyvolala (a teď nejen zápis do NK, ale i článek Copycats) a kolik z nich bylo kupodivu pozitivních! Navíc se na několika webech hned poté objevily vlastní články a postřehy z výstav, akcí a podobně..
Vody tedy byly rozvířeny, je čas nechat usadit kal a počkat, co z toho vzejde. A do té doby snad konečně spatří světlo světa ono tolik očekávané plyše..

Odpovědět

—————

Datum: 26.10.2008

Vložil: aruma.ic.cz

Titulek: Zdravím

Vaše články obsahují velmi zajímavé názory , píšete otevřeně a máte smysl pro humor, což je mi velmi sympatické. Ale upřímně Vám mohu říci, že už by mě konečně více zajímalo , kdy si pořídíte konečně všemi očekávané plyše a začnete psát o něm , než rozpoutávané bitvy v návštěvních knihách , které pro nepoučené nemají hlavu ani patu . Můžeme jenom zírat a ptát se: "Proboha o co tady jde?" Co zkusiti místo ustavičné kritiky zaměřit se pozitivně a pomoci akitkám zbavit je jejich pověsti. Ale u vás to zatím bohužel nepůjde, protože by jste vlastně neměla o čem psát. A tak Vám asi opravdu nezbývá nic jiného než poukazovat na chyby a omyly ostatních. A nám ostatním nezbývá než doufat, že se jednoho dne vašeho plyšete opravdu dočkáme a přečteme si na vašich stránkách vaše originální názory co se akit týká.

Odpovědět

—————

Datum: 26.10.2008

Vložil: Inugoya

Titulek: Re: Zdravím

Dobrý den!
Co se týče plyšete, mohu Vám napsat, že to tak nějak nezávisí na mě, ale na hárání fenky, což jaksi, jak jistě chápete, neovlivním. Sama jsem zvědavá, *kdy to vlastně bude*, takže mi nezbývá, než si počkat. A jelikož je mezitím stále co dělat (výcvik Mikyho, pracovní a jiné povinnosti..), tak mi to čekání ani nevadí. Plyšátko bude, tak vydržte. A až bude, budu samozřejmě o soužití s akitou psát. A to nejen o těch dobrých věcech, ale i o těch špatných.
Pokud jde o ty tzv. bitvy, ukazuje se tu pouze jedna věc a to je ta, kdo je s kým kamarád. Velmi ráda bych přispěla k vylepšení akití pověsti u nás (i když, vzhledem k vzrůstající popularitě všeho japonského je to nejspíš dvousečná zbraň); je to ostatně jeden z důvodů, proč chci akitu; ale jak někdo správně napsal, není to ani tak o těch psech, jako o lidech.
A pokud se nevyzdraví chování jistých majitelů a chovatelů, bude české akití podnebí neustále zamořené, jedovaté a plné pomluv. Umím si představit, že všichni na Yume čekají. Zvláště někteří si totiž podvědomě udělali obrázek a nedejbože, abych udělala nějakou botu. To bude opět podnět ke kuloárním debatám! Nehodlám nikomu sahat do svědomí - s tím se musí každý poprat sám - a rovněž chápu, že se snadněji čte o tom, jak je všechno prima, než o věcech, které zaslouží zamyšlení. Pokud si představujete, že přestanu být kritická, protože bude Yume, mýlíte se. Kritika není nemoc a plyše není lék. Ale alespoň se tím umlčí debatní argument *ještě ani nemáte psa..*, i když nepochybuji, že se zase vynoří další.
Uvědomuji si, jak jsem svými názory nepopulární, ale dávám přednost před nošením kůže na trh s tím, že je něco špatně, před tvářením se, že je všechno v nejlepším pořádku. Protože není. A myslím si, že každý by si měl nejdřív sáhnout do svědomí, jestli je všechno podle jeho nejlepšího cítění. A to samozřejmě platí i pro mě.
Naposledy opakuju, že žádný z mých názorů není zaměřen na ničí chovatelskou činnost, jeho psychologický profil, jeho psy, feny, odchovy, nikoho nepronásleduju, nehraju si na děda vševěda, prst boží ani nejsem překvapivě arogantní, jak by se mohlo zdát. Když si tohle čtenáři ze svého dojmu odfiltrují, třeba přijdou na to, co jsem tím doopravdy chtěla říct: že na veřejných médiích má každý svaté právo vyjádřit se naprosto svobodně o čemkoliv, ale zároveň musí být schopen unést jakoukoliv reakci na toto vyjádření. Tu dobrou, i tu špatnou.
A to je to, o co tu celou dobu jde. O nic víc, o nic míň.
A ještě jedna drobnost: Inugoya není JEN o akitách, Inugoya je o psech obecně, článků, které to dokazují, je tu spousta. Miky by se mohl cítit odstrčený ;-)
Děkuji za Váš příspěvek a přeji hezký den.

Odpovědět

—————

Datum: 22.10.2008

Vložil: Hagískovi

Titulek: Zdravíme

Ahoj Arísku, ty naše rebelko :-P Děkujeme za vzkaz v knize. Je paráda, že si někdo početl, to nám musíš v kostce napsat o čem tam píší =D Nám ten rozsypaný čaj v AKIHO zpravodaji opravdu nic neříká, přečetli jsme jen AKITA CUP =D Těš se na plyše, budeme se s tebou taky těšit (pšššt!) Tak zatím pa, pusa od Hagíka, BiBíka a Summíka

Odpovědět

—————

Datum: 19.10.2008

Vložil: Petra a Charlottka

Titulek: ahojky

Zdravime a uz se take tesime na Vaseho noveho pejska. Hlavne na fotecky stenatka!!! Maly akitacci jsou tak desne roztomily... My jsme si tu nasi lumpici jako stene moc neuzili... Strasne rychle nam vyrostla :)))

Libi se mi Vase clanecky. Jsou celkem vtipne :)))) Ale podle nekterych nazoru jsme vlastne udelali vyber stenete uplne blbe...

Odpovědět

—————

Datum: 18.10.2008

Vložil: Iveta a Ayrin

Titulek: Zdravíme Inu :)

Dobrý den pani, :), tak děkujeme za pozvání a když to vyjde a vše bude v pohodě, tak bychom určitě my dvě holky dorazily :D.
Těšíme se na to Vaše plyše. Domluvím Ayrin, aby na něj byla hodňounká. Tak zatím :)

Odpovědět

—————

Datum: 25.09.2008

Vložil: Ari

Titulek: Copycats

Dobrý den, paní Králová.
Velice Vám děkuji za Váš příspěvek. Přiznávám se, že článek Copycats byl tak trochu záměrnou provokací, která měla vést k nějaké obsáhlejší diskuzi. Z části se to povedlo, z části ne a ohlasy jsou jak pozitivní, tak negativní.
Přečetla jsem mnoho názorů na téma chovatel vs. majitel a také mám něco málo ze své osobní zkušenosti. Rozhodně máte pravdu v tom, že nic není tak černé nebo bílé, jak to vypadá. Na jedné straně stojí chovatelé kšeftaři a hulváti, na straně druhé hulváti majitelé, kteří, jak sama píšete, neumí ani pozdravit, natož poděkovat. A tyto svě skupiny dělají špatné jméno.
Skvěle jste vystihla podstatu *zlodějství*, kdy po čase člověk neví, kdo vyprodukoval originál a kdo ho prostě jen vybrakoval. Také máte rozhodně pravdu v tom, že webové stránky nejsou všemocné a jejich vypovídací hodnota jakožto vypovídací faktor o dané CHS je převelice sporná. Pokud v mém článku toto vyznělo jako striktní pravidlo, pak bych ho měla přepracovat.
Vaše myšlenka o sestavení žebříčku chovatelů je velmi zajímavá, nicméně se obávám, že zveřejnění takového experimentu by zvedlo daleko větší vlnu nevole než Copycatí článek. Přeci jen znám jen málo lidí, kteří se nad připomínkami dokážou zamyslet a něco zlepšit; většina jich slyší spíš na pochvalu, případně přechází do ostré defenzivy.
Proto si neumím představit, jak by reagovali na položky typu:
CHS Od panského dvora náš Vitoušek orá - chovatelka není ochotná poskytovat informace, nejste-li vážný zájemce o štěně.
NEBO
CHS Křišťálová studánka, kde nejhlubší je les - chovatel, přestože chová na vrzích s PP, působí spíš jako množitel. Štěňata nebrat!!!
..

Myslím, že by mi za takovou "reklamu" rozhodně nepoděkovali a na příští výstavě by mě umlátili nejbližším tupým předmětem.

Těmi osobním zkušenostmi jsem myslela spíš.. jak to napsat.. jakési know how. Určitě se shodneme v tom, že každé plemeno psů je jiné a spousta z nich končí špatně jen proto, že jsou módní a nebo líbivá. Proto bych uvítala obecné články, jaké už existují, ale okomentované chovateli (tj. něco takového, jako je na www.haguro.cz), zda je to pravda, či ne.
Váš příspěvek mě nicméně přivedl na zajímavou myšlenku, která by mohla vyústit v nějaký další článek. Protože Inugoya není rozhodně web o tom, kterak zlý chovatel hodným majitelům křivdí.
Ještě jednou Vám moc děkuji za názor a doufám, že sem zbloudí víc lidí, aby si ho přečetlo.

Odpovědět

—————

Datum: 24.09.2008

Vložil: Jana Králová (Kralova.Janina@seznam.cz)

Titulek: Pár mých osobních postřehů k Vašemu článku: Copycats

Dobrý den Ari,
náhodou jsem narazila na Vaše stránky a máte velice zajímavé články a píšete stylem, který mi sedí. Přesto si dovolím napsat pár mých postřehů k Vašemu článku - COPYCATS.

Když jsem před několika lety kupovala první štěně a rozhodovala se pro plemeno, které by mi nejvíce sedělo, vadilo mi totéž co Vám. Málo informací - pokud jsem nějaké našla, psalo se ve všech totéž a chovatelé nechtěli příliš komunikovat. Tehdy jsem to více méně odsuzovala a byla z toho vyvedená z míry, ale dnes, kdy jsem již nějakou dobu sama chovatelkou a mám jisté zkušenosti a tím i trochu jiný pohled na tuto problematiku.
Z vlastní zkušenosti mohu napsat, že k dobrému rozhodnutí a výběru plemene by neměly vést pouze články na internetu a v encyklopediích, ale rozhodně osobní kontakt a návštěva chovatele, kde se o plemeni pobavíte a vše vidíte na vlastní oči. Zájemci o plemeno a o štěně by si měli uvědomit, že si nekupují věc na poličku, ale živého tvora, který s nimi bude žít mnoho let. Neměli by se tedy rozhodovat náhle a impulzivně, ale vše důkladně zvážit. Měli by projet několik CHS., podívat se na prostředí ve kterém pejsci žijí, zjistit jakou mají povahu a také si oťukat chovatele. Pak si vybrat podle toho, kde se mu nejvíce líbili pejsci rodokmenově, exteriérově i povahově a kde je příjemné jednání i s chovatelem a tudíž i předpoklad dobrého chovatelského servisu. Přestože každé plemeno má nějaké charakteristické povahové rysy - NIKDY nejsou všichni pejsci stejní - každý je originál a na každého platí něco jiného - přesto je předpoklad, že štěňátko toho zdědí hodně po rodičích a proto by nejlépe měli poradit novým majitelům právě majitelé rodičů štěněte. Co platí v jedné chovatelské stanici NEMUSÍ platit v druhé.
Věřte mi, že je velmi nepříjemné, když prodáváte štěňátka a lidé Vám volají, ale nemají zájem zaplatit o pár korunek víc za kvalitní štěně s PP a skoro Vám nadají do zlodějů, když Vaši cenu vyřknete, ale titíž lidé Vám za nějaký čas volají znovu, že mají se štěnětem (koupeným jinde) nějaký problém a ať jim jako zkušený chovatel poradíte. Pak přestože všichni milujeme pejsky a mělo by jít hlavně o ně, máte chuť těm lidem říct, ať se radí tam, kde nakoupili. Věřte mi, že pár takovýchto telefonátů a nebo náhlých neohlášených návštěv za Vaší brankou Vás zcela jistě odradí od nadšeného vyprávění o plemeni každému, kdo má zájem. I v tomto oboru platí, že informace jsou cenné a nejsou pro každého. Měla jsem pár telefonních hovorů, které začínaly: Když jste ta chovatelka těch psů, tak mi řekněte ... a to patří do kategorie těch lepších. Pokud Vás člověk který Vám volá ani nepozdraví a slušně se nepředstaví, nemáte chuť mu cokoli říci. Nevěřím tomu, že když voláte slušnou formou do nějaké CHS tak Vás tam nevyslechnou a neporadí Vám.
Velmi málo chovatelů, kteří mají za sebou už řadu odchovů, kamarádí s PC v takové míře, že si web dělají sami a je pro ně složité naťukat do PC dvě věty natož, celý článek. Když už si tu práci dají, okamžitě se najde někdo začínající, mladší, kdo s PC nemá problém a vše okamžitě včetně obrázků zkopíruje. Za nějakou dobu už nikdo neví kdo je autorem a na webu těchto "zlodějů" čtete pak pochvalné a děkovné vzkazy za perfektní článek, který výborně poradil. Možná právě proto už většina lidí co znám, nemá chuť trávit čas psaním, překlady a úpravou textů na své stránky nebo zadáváním podkladů a informací webmasterům plus samozřejmě platba webmasterům za tyto služby. Je mnohem jednodušší vložit jen pár fotek a krátký text o vítězství na výstavě či krytí feny. A co si budeme nalhávat - vypadá to i profesionálněji, než stránky, kde je spousta článků psaných jako pejskem o tom, kde venčil své dvounožce. Něco takového nenajdete u žádných solidnějších zahraničních chovatelů.

Co se týká popisu osobních zkušeností, tak to také není tak úplně zcela jednoduché. Pokud jste letitý chovatel, určitě nemáte jednoho či dva pejsky, ale máte jich mnohem více a věřte mi, že pak máte zcela jiné zkušenosti s touto smečkou, než mají lidé s jedním pejskem. Nemůžete sledovat každý krok každého psa. Nemůžete např. venčit všechny najednou, a o společném výletě si můžete nechat jen zdát. Chování psů v psí smečce je odlišné od chování psa žijícího v lidské smečce. Proto každodenní zážitky a postřehy takovéhoto chovatele nemají skoro žádnou cenu pro člověka s jedním psem. Nehledě na to, že když máte pejsků víc a všem se chcete důkladně věnovat a dát jim to co potřebují, už Vám v tom dni zbude jen velmi málo času na brouzdání po netu a sepisování všech Vašich postřehů.

Každá mince má dvě strany a proto i pohledy na tuto problematiku nejsou jednoznačné. Možná by stálo za to, pokusit se udělat nějaký žebříček CHS. Né podle jejich webových stránek (každému se líbí něco jiného a každý má jiné možnosti realizace svých nápadů a postřehů), ale podle reakce na slušný telefonický hovor a nebo osobní oslovení chovatele např. na výstavě. Poté zhodnotit kdo a jak byl ochoten s Vámi komunikovat a odpovědět na konkrétní otázky. O každém plemeni se dá mluvit i psát hodiny a každého člověka zajímá něco jiného. Jeden chce vědět zda je pes vhodný k výcviku a druhý se zajímá o to, zda z něj bude rodinný mazel. Málo kdo se dopátrá odpovědi na své konkrétní otázky na předimenzovaných stránkách plných různých článků. Podle mne je rychlejší a efektivnější zvednout telefon.

Přeji Vám dobrý výběr Vašeho PLYŠÁTKA a ať se vždy dopátráte informací, které budete potřebovat.

S POZDRAVEM
JANA KRÁLOVÁ

Odpovědět

—————

Datum: 21.09.2008

Vložil: Katka a Cherry

Titulek: tvůj článek - webovky

Ahoj Kači,

předem Tě zdravím. Chtěla jsem Ti jen napsat svůj názor na ten článek co jsi psala o webovkách chovatelských stanic ohledně toho vykrádání apod. Já si myslím, že je na každém jaké ty stránky má a co tam má. Ohledně akit jsem si tam vložila článek od kamarádky Sandry Rudolfové a mám k tomu její souhlas. Dle mého názoru píše moc hezky a já tak psát neumím :-( pokud na našich stránkách mám zveřejněné fotky našich kamarádů, tak i k tomu mám požehnaný souhlas chovatelů nebo majitelů. Myslím si že je i jedno kolik která stanice má webovek. Pokud jich mají víc, tak to uvítám, protože si často a moc ráda prohlížím všechny webovky a hlavně fotky akit. Psala jsi, že skoro všechny texty jsou okopírované a že je těžké získat nějaké informace o plemeni. To máš na jednu stranu pravdu, ale já jsem před 4 rokama když byla Cherry ještě malá byla v horší situaci, protože těch chovatelských stanic nebylo tolik co nyní. Řešila jsem to ale tak, že jsem kontaktovala mejlem nebo telefonem některý chovatele a psala jsem si s něma. A také jsem kontaktovala paní Hamplovou, která nám všechno ohledně akit řekla a poradila nám ve všem. Takže si myslím, že kdo má zájem a chce tak se k informacím dostane.

Jinak co se týče chovatelské stanice Go Daiku ken, tak dle mého názoru jsou to pěkné a velice dobře udělané stránky. Dozvěděla jsem se tam mnoho informací ohledně pejsanů a články jsem si několikrát sama četla. Když něco potřebuju vědět tak tam v rychlosti nakouknu a vyhledám si co potřebuji. Dřív jsem si kupovala časopisy o pejsanech, ale dneska na to už nemám čas, tak jsem ráda že mohu čerpat info od Ester. A věřím že nejen já, ale i ostatní ... taky tam má krásné fotky zahrady, kterou obdivuje zase naše rodina.

Já zastávám názor, že důležitější než webové stránky je to jak se ke psům přistupuje a jak je o ně postaráno. Netroufla bych si hodnotit někoho, koho ani neznám a nemám s ním žádnou osobní zkušenost.

Měj se hezky

Katka Šíblová

www.milacekcherry.estranky.cz

Odpovědět

—————

Jazykový koutek

Slovo měsíce:

SUBARU

Čteníすばる

Kanji: 

Význam: Plejády (název souhvězdí)