Kniha návštěv

Datum: 27.10.2008

Vložil: Inu

Titulek: Re: Dobrý den

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Určitě jsem obsah svého příspěvku (tj, kdo mi začne kritizovat budoucí plyše) nemířila na Vás. Jsem ráda, že jste mi napsala Váš názor na akití situaci u nás.
Už proto, že ač nováček bez psa, vidím věci podobně: je potřeba změna. Nevím, jestli je celkové ovzduší způsobeno obecně českou mentalitou (mám zkušenost jen s ne-akití pejskařskou komunitou v UK a rozdíly mezi námi a jimi jsou markantní už jen když ty lidi potkáte při venčení...), ale je nejvyšší čas říct: stop.
Protože pokud současný *klub* znamená být součástí komunity, kde se nosí neupřímnost, zbabělost, kde někteří jedinci mají pocit, že sežrali Šalamouna a tedy vědí všechno nejlíp a zároveň to znamená brojit proti jiným akitářům, kteří jsou úspěšní a marastu se neúčastní, pak rovnou říkám, že v takovém klubu nechci být.
Akity jsou mimořádní psi a zaslouží si něco lepšího než být jen nástrojem ega svých majitelů. Je jim totiž opravdu srdečně jedno jestli jsou *Von* a nebo *Go* a vsadím se, že umět číst, vrtí tou svou chlupatou hlavou nechápavě od rána do večera.

Yume se, jak pevně doufám, stane takovým mostem mezi dvěma světy a Inugoya si klade za cíl toto podporovat: čili ukazovat světu nejen milého, vychovaného a snad i časem canisterapeutického psa, ale zároveň informovat i o problémech a trnité cestě k tomuto cíli neboť sžít se se psem a pochopit ho, to něco stojí. Výsledkem snad bude poučenější veřejnost, která snad konečně změní na akity názor, ale zároveň si bude vědoma toho, co tohle všechno obnáší.
Na ten druhý, chovatelský svět, se bude muset jít od lesa. Vzhledem k tomu, že odchovy prezentují svoji CHS, rozhodla jsem se nakonec účastnit i výstav. Jak často a kde všude, je zatím otázka.
Každopádně si myslím, že k té utopii je už dobře našlápnuto: díky činnosti Rudolfových, kteří organizují takové akití setkávání. Zatím je rozpačité a lidi se spíš druží po známých, ale já naivně doufám, že se to časem změní, že ze stávající akitářské komunity vykrystalizuje zdravé jádro, které bude čerpat ze zkušeností druhých a jehož zájem obecný bude povýšen nad zájem soukromý. Ale cesta je ještě dlouhá..
Prostřednictvím kritiky jsem se o změnu pokusila. Byla jsem překvapená, jaké reakce vyvolala (a teď nejen zápis do NK, ale i článek Copycats) a kolik z nich bylo kupodivu pozitivních! Navíc se na několika webech hned poté objevily vlastní články a postřehy z výstav, akcí a podobně..
Vody tedy byly rozvířeny, je čas nechat usadit kal a počkat, co z toho vzejde. A do té doby snad konečně spatří světlo světa ono tolik očekávané plyše..





Zpět na diskuzi

Jazykový koutek

Slovo měsíce:

SUBARU

Čteníすばる

Kanji: 

Význam: Plejády (název souhvězdí)