Kniha návštěv

Datum: 24.09.2008

Vložil: Jana Králová (Kralova.Janina@seznam.cz)

Titulek: Pár mých osobních postřehů k Vašemu článku: Copycats

Dobrý den Ari,
náhodou jsem narazila na Vaše stránky a máte velice zajímavé články a píšete stylem, který mi sedí. Přesto si dovolím napsat pár mých postřehů k Vašemu článku - COPYCATS.

Když jsem před několika lety kupovala první štěně a rozhodovala se pro plemeno, které by mi nejvíce sedělo, vadilo mi totéž co Vám. Málo informací - pokud jsem nějaké našla, psalo se ve všech totéž a chovatelé nechtěli příliš komunikovat. Tehdy jsem to více méně odsuzovala a byla z toho vyvedená z míry, ale dnes, kdy jsem již nějakou dobu sama chovatelkou a mám jisté zkušenosti a tím i trochu jiný pohled na tuto problematiku.
Z vlastní zkušenosti mohu napsat, že k dobrému rozhodnutí a výběru plemene by neměly vést pouze články na internetu a v encyklopediích, ale rozhodně osobní kontakt a návštěva chovatele, kde se o plemeni pobavíte a vše vidíte na vlastní oči. Zájemci o plemeno a o štěně by si měli uvědomit, že si nekupují věc na poličku, ale živého tvora, který s nimi bude žít mnoho let. Neměli by se tedy rozhodovat náhle a impulzivně, ale vše důkladně zvážit. Měli by projet několik CHS., podívat se na prostředí ve kterém pejsci žijí, zjistit jakou mají povahu a také si oťukat chovatele. Pak si vybrat podle toho, kde se mu nejvíce líbili pejsci rodokmenově, exteriérově i povahově a kde je příjemné jednání i s chovatelem a tudíž i předpoklad dobrého chovatelského servisu. Přestože každé plemeno má nějaké charakteristické povahové rysy - NIKDY nejsou všichni pejsci stejní - každý je originál a na každého platí něco jiného - přesto je předpoklad, že štěňátko toho zdědí hodně po rodičích a proto by nejlépe měli poradit novým majitelům právě majitelé rodičů štěněte. Co platí v jedné chovatelské stanici NEMUSÍ platit v druhé.
Věřte mi, že je velmi nepříjemné, když prodáváte štěňátka a lidé Vám volají, ale nemají zájem zaplatit o pár korunek víc za kvalitní štěně s PP a skoro Vám nadají do zlodějů, když Vaši cenu vyřknete, ale titíž lidé Vám za nějaký čas volají znovu, že mají se štěnětem (koupeným jinde) nějaký problém a ať jim jako zkušený chovatel poradíte. Pak přestože všichni milujeme pejsky a mělo by jít hlavně o ně, máte chuť těm lidem říct, ať se radí tam, kde nakoupili. Věřte mi, že pár takovýchto telefonátů a nebo náhlých neohlášených návštěv za Vaší brankou Vás zcela jistě odradí od nadšeného vyprávění o plemeni každému, kdo má zájem. I v tomto oboru platí, že informace jsou cenné a nejsou pro každého. Měla jsem pár telefonních hovorů, které začínaly: Když jste ta chovatelka těch psů, tak mi řekněte ... a to patří do kategorie těch lepších. Pokud Vás člověk který Vám volá ani nepozdraví a slušně se nepředstaví, nemáte chuť mu cokoli říci. Nevěřím tomu, že když voláte slušnou formou do nějaké CHS tak Vás tam nevyslechnou a neporadí Vám.
Velmi málo chovatelů, kteří mají za sebou už řadu odchovů, kamarádí s PC v takové míře, že si web dělají sami a je pro ně složité naťukat do PC dvě věty natož, celý článek. Když už si tu práci dají, okamžitě se najde někdo začínající, mladší, kdo s PC nemá problém a vše okamžitě včetně obrázků zkopíruje. Za nějakou dobu už nikdo neví kdo je autorem a na webu těchto "zlodějů" čtete pak pochvalné a děkovné vzkazy za perfektní článek, který výborně poradil. Možná právě proto už většina lidí co znám, nemá chuť trávit čas psaním, překlady a úpravou textů na své stránky nebo zadáváním podkladů a informací webmasterům plus samozřejmě platba webmasterům za tyto služby. Je mnohem jednodušší vložit jen pár fotek a krátký text o vítězství na výstavě či krytí feny. A co si budeme nalhávat - vypadá to i profesionálněji, než stránky, kde je spousta článků psaných jako pejskem o tom, kde venčil své dvounožce. Něco takového nenajdete u žádných solidnějších zahraničních chovatelů.

Co se týká popisu osobních zkušeností, tak to také není tak úplně zcela jednoduché. Pokud jste letitý chovatel, určitě nemáte jednoho či dva pejsky, ale máte jich mnohem více a věřte mi, že pak máte zcela jiné zkušenosti s touto smečkou, než mají lidé s jedním pejskem. Nemůžete sledovat každý krok každého psa. Nemůžete např. venčit všechny najednou, a o společném výletě si můžete nechat jen zdát. Chování psů v psí smečce je odlišné od chování psa žijícího v lidské smečce. Proto každodenní zážitky a postřehy takovéhoto chovatele nemají skoro žádnou cenu pro člověka s jedním psem. Nehledě na to, že když máte pejsků víc a všem se chcete důkladně věnovat a dát jim to co potřebují, už Vám v tom dni zbude jen velmi málo času na brouzdání po netu a sepisování všech Vašich postřehů.

Každá mince má dvě strany a proto i pohledy na tuto problematiku nejsou jednoznačné. Možná by stálo za to, pokusit se udělat nějaký žebříček CHS. Né podle jejich webových stránek (každému se líbí něco jiného a každý má jiné možnosti realizace svých nápadů a postřehů), ale podle reakce na slušný telefonický hovor a nebo osobní oslovení chovatele např. na výstavě. Poté zhodnotit kdo a jak byl ochoten s Vámi komunikovat a odpovědět na konkrétní otázky. O každém plemeni se dá mluvit i psát hodiny a každého člověka zajímá něco jiného. Jeden chce vědět zda je pes vhodný k výcviku a druhý se zajímá o to, zda z něj bude rodinný mazel. Málo kdo se dopátrá odpovědi na své konkrétní otázky na předimenzovaných stránkách plných různých článků. Podle mne je rychlejší a efektivnější zvednout telefon.

Přeji Vám dobrý výběr Vašeho PLYŠÁTKA a ať se vždy dopátráte informací, které budete potřebovat.

S POZDRAVEM
JANA KRÁLOVÁ





Zpět na diskuzi

Jazykový koutek

Slovo měsíce:

SUBARU

Čteníすばる

Kanji: 

Význam: Plejády (název souhvězdí)